sobota, 17 kwietnia 2010

Witam wszystkich na moim blogu
„Kłoczew- moja mała ojczyzna”
Gmina Kłoczew - to miejscowość położona na Wysoczyźnie Żelechowskiej, leżąca nad rzeką Okrzejką. Siedziba urzędu gminy. Należy do powiatu ryckiego(woj. lubelskie).Charakteryzują ją m. in. następujące wielkości:
Powierzchnia gminy 14317 ha. Ludność w roku 2002 – 7816 mieszkańców zamieszkujących w 32 miejscowościach, z których utworzono 27 sołectw. W gminie działa około 230 podmiotów gospodarczych. Wójtem jest pan Adam Kasprzak, a sołtysem Kłoczewa jest pan Witold Żmuda. Średni dochód na jednego mieszkańca wynosi około 849 zł. Jest to gmina typowo rolnicza.Z Kłoczewem nierozerwalnie związana jest historia rodu Kłoczewskich zwana też Kłoczewskimi herbu Rawicz. Pierwszym znanym przedstawicielem tego rodu był Waśko z Kłoczewa żyjący w pierwszej połowie XV wieku., jego żoną była Anna. Mieli dwóch synów: Wincentego i Piotra. Piotr podzielił dobra odziedziczone po ojcu. Data 1443 jest pierwszą pisaną zamianką o tej miejscowości. Nazwa Kłoczew wywodzi się od staropolskiego imienia „Kłocz”. Dziedzicem wsi był Jan z Kłoczewa i jego żona Katarzyna.



Zabytki Kłoczewa





Centrum życia w miejscowości Kłoczew stanowi parafia i świątynia, która również dziś stanowi perłę architektury tego regionu. Zabytki sakralne reprezentuje zespół obiektów kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Kłoczewie. Miejscowa parafia została erygowana w 1559 roku, staraniem Marcina Kłoczowskiego. Pierwszy kościół wybudowany był z drewna i wiadomo, że w latach 1560- 1590 znajdował się w rękach ewangelików. Budowę murowanej świątyni w stylu barokowym rozpoczął w 1643 roku wojewoda podlaski Prokop Leśnowolski. Budowa po dłuższej przerwie wznowiona została w 2 poł. XVII wieku, a ostatecznie zakończona dopiero w 1759 roku. Kościół reprezentuje typ świątyni jednonawowej, z elewacją frontową uformowaną półkoliście i zakończoną szczytem z balkonem. Po bokach wzniesiono dwie wolnostojące, wieżowe dzwonnice, z których jedna pełni funkcję kaplicy pod wezwaniem Św. Barbary.
Kaplica Św. Barbary


Pomiędzy dzwonnicami umieszczono, ozdobnie opracowaną bramę. Założenie przestrzenne kościoła w Kłoczewie należy do grupy zespołów, określanych założeniami dwuwieżowo- przestrzennymi. Charakterystyczną cechą tego założenia jest bezpośrednie, regularne i osiowe powiązanie kościoła z wnętrzem placu przedkościelnego, stanowiącego główny plac miejscowości. Monumentalny kościół będący najważniejszym akcentem architektonicznym, wytycza główną oś kompozycji założenia i podporządkowując sobie dwie dzwonnice z bramą między nimi, wiąże się w jednolitą kompozycję przestrzenną, podlegającą barokowym zasadom kierunkowości, dośrodkowości i kulminacji.


Obok Kościoła znajduje się grota Św. Barbary.


Grota Św. Barbary


Trzeba podkreślić, że kościół w Kłoczewie stanowi dominantę nie tylko całej miejscowości, ale również dość dalekiej okolicy. Od strony południowo- wschodniej kościoła usytuowana jest plebania zbudowana pierwotnie w 2 poł. XVII wieku jako szpital dworski, po spaleniu odbudowana około 1768 roku. W otoczeniu plebani pozostałości parku, założonego w 2 poł. XVII wieku, z występującymi głównie: lipami drobnolistnymi, kasztanowcami białymi i świerkami pospolitymi. Kłoczew jest dość atrakcyjnym miejscem turystycznym. Zwarta zabudowa i zadbane podwórka sprawiają miłe wrażenie. Rosnące wokół kościoła lipy sprawiają iż Kłoczew ma zdrowy mikroklimat. W Kłoczewie na ulicy Klonowej nr. 2 znajduje się Gminny Ośrodek Kultury, który oferuje różne ciekawe formy spędzania wolnego czasu. Funkcjonuje w nim kółko plastyczne i bibliotekarskie. Latem organizowane są wycieczki po okolicy.

Ośrodek kultury
Swoją wiedzę można pogłębić również w gminnej bibliotece, która oferuje duży wybór książek.W Kłoczewie znajduje się również łowisko na trasie Ryki – Żelechów.



Łowisko


Łowisko to dwa stawy o powierzchni 5 ha i 0,7 ha z głębokością do dwóch metrów wody, wiele gatunków ryb z przewagą karpia. Łowić można wkoło stawu oraz z półwyspu. Wybór miejsca zależy od upodobań bo rybę można złowić praktycznie w każdym miejscu. .Łowisko udostępnione jest do wędkowania od początku maja do końca października. Na łowisko obejmują opłaty za jeden dzień 20zł, a za sezon 200zł.

Przy stawach znajduje się Zajazd Królewski, który oferuje noclegi, pokoje z łazienkami, obiady, kolacje, imprezy okolicznościowe do 60 osób – wesela, chrzciny, komunie itp. Goście mogą posilić się smacznymi potrawami tradycyjnej kuchni polskiej wzbogacanymi o dania kuchni europejskiej o każdej porze dnia, a także odpocząć od miejskiego zgiełku i napić się piwa z przyjaciółmi.



Zajazd Królewski

W Kłoczewie znajduje się również stary drewniany młyn wodny gospodarczy Olszyniak-Kłoczew pochodzący z XIXw. Budynek drewniany konstrukcji zrębowo-łątkowej, częściowo ryglowej, posiada fragmenty z XVIII i XIX w. Rekonstruowany w 2958 r. Nakładem Warszawskiego Urzędu Konserwatorskiego, jest budowlą zabytkową. Młyn wodny

Budynek szkoły został zbudowany po powstaniu Styczniowym w 1864r. Jest on drewniany, kryty gontem, znajduje się na placu obok gminy. Budynek został wystawiony przez gromadę ze stodół księżych. Szkoła wtedy otrzymała morgę ornej ziemi, 1 morgę łąk wraz z ogrodem warzywnym. Budynek ten posiada jedną salę szkolną o wymiarach 6 m x 6 m, sień, pokój, kuchnię i komórkę dla nauczyciela. W 1928 r został on gruntownie przebudowany. W 1929 r został ogrodzony od strony ulicy.

Szkoła

Do gminy Kłoczew należy Zadybie Stare , w którym można obejrzeć ciekawe zabytki m.in.
DAWNY DWÓR wzniesiony w 1 poł. lub ok. poł. w. XIX, rozbudowany zapewne 2 poł. w. XIX. Wnętrza całkowicie przekształcone w 1960 roku. Obecnie mieszczący szkołę. Zwrócony frontem na pd-wsch. Murowany z cegły, tynkowany. Parterowy, z późniejszą częścią dwukondygnacjową. Część starsza prostokątna z ryzalitami na osi krótkiej, kryta dachem dwuspadowym z naczółkami. W otoczeniu dworu resztki parku krajobrazowego, założonego 1 poł. w. XIX, z okazami starych jesionów.

Dworek w Zadybiu Starym


Obora w Zadybiu Starym


Gorzelnia

Z Kłoczewa możemy wyruszyć do Woli Okrzejskiej gdzie znajduje się muzeum i kopiec naszego poety Henryka Sienkiewicza.


Muzeum H.Sienkiewicza

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz